WGLBU3_kladka_online.jpg

Kliknij w okładkę by przejść do zewnętrznej strony, aby zakupić egzemplarz książki.

Książka “Wgląd” zaskoczyła mnie wielokrotnie i to w dodatku zawsze pozytywnie. Po pierwsze zaskoczyła mnie swoim istnieniem, ponieważ gdybym miał stworzyć listę książek, których nie spodziewam się zobaczyć w księgarniach, byłaby w ścisłej czołówce. Dlaczego? Po pierwsze pozycje traktujące o Theravādzie można policzyć na palcach jednej ręki. W zasadzie najczęściej nie ma czego liczyć. Po drugie książka nie jest tłumaczeniem, a autorem jest Polak, który praktykuje medytację w różnych miejscach w Tajlandii. Po trzecie książka nie jest laurką dla jednego nauczyciela lub metody, która rozwiązuje wszystkie twoje problemy. Pojawienie się takiej książki zaliczyłbym więc do wydarzeń rzadkich i bardzo pożądanych.

Zgodnie z obietnicą z podtytułu w książce znajdziemy zarówno wyjaśnienia ważnych doktryn i pojęć buddyjskich, zwyczaje i niespodzianki czekające na odwiedzających Tajlandię oraz spotkania autora z ludźmi. Dzięki takiej mieszance, książkę czyta się lekko i z zainteresowaniem. Relacja z podróży, która jest nie tylko rozrywką, ale pozwala dowiedzieć się czegoś ciekawego i do tego dostarcza garść praktycznych informacji, dla tych, którzy jedną nogą są już w Tajlandii.

Zdziwi się ten, kto spodziewa się listy pochwał pod adresem siedmiu ośrodków medytacyjnych opisanych w książce. Przedstawione są realistycznie i bez złudzeń o idylli, która czeka poszukiwaczy Nibbāny. Większość opisów działa raczej orzeźwiająco dla marzących o idealnym miejscu do praktyki medytacji.

Wybór opisanych miejsc też jest dla mnie niespodzianką. Ośrodek, gdzie leczy się narkomanów i alkoholików, świątynia ze szkołą masażu czy słynne UFO Dhammakaya wyraźnie ze sobą kontrastują i pokazują jak zróżnicowany jest buddyzm w Tajlandii. Nie brakuje również tematów “trudnych” jak przestrzeganie dyscypliny mnisiej czy też kwestia ordynacji kobiet.

Niewiele z tej książki było dla mnie zupełną nowością, ale lektura była i tak zdecydowanie warta poświęcenia czasu. Nareszcie mam książkę, którą mogę zarekomendować osobom pytającym się o możliwość praktyki medytacyjnej w Azji.

Książkę można zamówić na stronie wydawcy: https://sensus.pl/ksiazki/wglad-buddyzm-tajlandia-ludzie-wydanie-iii-tomasz-kryszczynski,wglbu3.htm#format/d


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: BlinkListblogmarksdel.icio.usdiggFarkfeedmelinksFurlLinkaGoGoNewsVineNetvouzRedditYahooMyWebFacebook

gnu.svg.png

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.3 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.


cc.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0


sasana_banerros.jpg

POMÓŻ FUNDACJI "THERAVADA"
(KRS: 0000464215, NIP: 5223006901, Regon: 146715622)

KONTO BANKOWE: 89 2030 0045 1110 0000 0270 1020


Autor: Wojciech Czypicki