"Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja" to film dokumentalny będący świadectwem odradzania się tradycji wyświęcania kobiet na mniszki buddyjskie. Portal Sasana.pl jest patronem medialnym tego filmu.

Zaraz po osiągnięciu Oświecenia Buddha powiedział: „Nie odejdę, dopóki nie ustanowię czterech filarów społeczności: bhikkhów (mnichów), bhikkhunī (mniszek), osób świeckich – kobiet i mężczyzn”. Mimo że Buddha ustanowił zakon bhikkhunī, w XI wieku linia ordynacji kobiet w tradycji theravādy wygasła. Od tego czasu uważa się, że kolejne mniszki nie mogą być wyświęcane.

Film dokumentalny „Bhikkhunī. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja” opowiada historię kobiet, które w imię wprowadzenia w życie nauk Buddhy, ale wbrew oficjalnemu stanowisku Saṅghi mnichów, przyjęły pełne święcenia na bhikkhunī – mniszki buddyjskie w tradycji theravādy. Bohaterki filmu to Bhikkhunī Kusuma (święcenie: 1996), Bhikkhunī Dhammananda (święcenie: 2003) oraz Bhikkhunī Gautami (święcenie: 2016) – pierwsze we współczesnej historii w pełni wyświęcone mniszki w swoich krajach.

„Film zrealizowałam z potrzeby serca, w celu wsparcia procesu odradzania się tradycji wyświęcania kobiet na bhikkhunī. Zrealizowałam go ze środków własnych oraz dzięki finansowemu wsparciu Khyentse Foundation. Bardzo zależy mi, aby pogłębiać i szerzyć wiedzę na temat sytuacji kobiet w głównych religiach świata oraz w nurtach duchowych poza nimi. Organizuję pokazy filmu połączone z dyskusjami na różne tematy. Będę wydawać książkę „Bhikkhunī. Buddyzm, Sri Lanka rewolucja - reportaż z podróży”, która zostanie przetłumaczona również na język angielski. Jestem w trakcie kolejnych produkcji filmowych. Projekt realizuję w ramach Fundacji Filmowej Wonderwoods, której jestem prezeską. Jeśli podoba Ci się mój projekt, zapraszam do wsparcia. Liczy się każda nawet najmniejsza wpłata. Dzięki Wam będę mogła realizować ten projekt dalej. Bardzo dziękuję za każdy rodzaj okazanego wsparcia.” – Małgorzata Dobrowolska, autorka filmu

Dane potrzebne do wykonania przelewu lub zlecenia w banku stałych comiesięcznych wpłat:
Fundacja Filmowa Wonderwoods
Nr konta bankowego: 45 1950 0001 2006 0521 1036 0002
Tytuł wpłaty: Darowizna na cele statutowe – Bhikkhunī
Istnieje również możliwość wpłat za pomocą systemu PayPal

"Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja" - film dokumentalny Małgorzaty Dobrowolskiej
FB: www.facebook.com/mistrzynie