W wywiadzie wykorzystano fragmenty filmu "Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja"
W dowód pamięci Czcigodnej Kusumy (1929 - 2021)

Cały film jest dostępny na stronach:
https://www.e-kinopodbaranami.pl/film/mistrzynie-zycia-duchowego-buddyzm-sri-lanka-rewolucja/ oraz https://bhikkhuni-film.com/product/donate-and-get-a-film-as-a-reward/

Film Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja opowiada historię kobiet, które w imię wprowadzenia w życie nauk Buddy, ale wbrew oficjalnemu stanowisku Sanghi mnichów, przyjęły pełne święcenia na bhikkhunī – mniszki buddyjskie w tradycji theravādy. Bohaterki filmu to pierwsze we współczesnej historii w pełni wyświęcone mniszki.

Bhikkhunī Kusuma w swoim świeckim życiu miała męża i szóstkę dzieci i prowadziła szeroko zakrojone badania naukowe dla przywrócenia ordynacji kobiet. Jako pierwsza po tysiącletniej przerwie stała się w pełni wyświęconą mniszką w tradycji theravādy 8 grudnia 1996 roku. Stając na czele dziesięciu kobiet, które przyjęły święcenia, wywołała prawdziwą burzę. Ze względów bezpieczeństwa mniszki przez 2 lata mieszkały w Indiach, czekając aż kontrowersje ucichną.

O REŻYSERCE:

Małgorzata Dobrowolska – absolwentka psychologii oraz technik multimedialnych. Podróżuje po świecie, żeby udokumentować sytuację kobiet w głównych religiach świata oraz w nurtach duchowych poza nimi. Głęboko wierzy, że kluczem do osiągnięcia pokoju na świecie jest przywrócenie równowagi pomiędzy kobiecą i męską energią oraz zmiana na poziomie duchowym.

INFORMACJE O FILMIE

Scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, produkcja: Małgorzata Dobrowolska
Wystąpili: Bhikkhunī Kusuma, Bhikkhunī Dhammananda, Bhikkhunī Gautami, Ellen Posman, Kirama Wimalajothi Thero, Bhikkhu Sujato, Bhikkhunī Vijithananda
Muzyka: Kalina Światnicka, Hubert Jabłoński (flety etniczne: Wojtek Sakowicz)
Tłumaczenie: Piotr Jagodziński, Anna Kamińska, Małgorzata Dobrowolska
Konsultacje: Piotr Jagodziński
Redakcja: Alicja Brylińska
Edycja dźwięku: Krzysztof Horn
Produkcja: Polska (2018)
Zwiastun: https://youtu.be/BDb0RT-rAq8
WWW: https://www.bhikkhuni-film.com
FB: https://www.facebook.com/mistrzynie
Obejrzyj online: https://bhikkhuni-film.com/watch/
Finansowanie: Khyentse Foundation
Dystrybucja: Fundacja Filmowa Wonderwoods https://www.facebook.com/WonderwoodsPL

Światowa premiera filmu „Mistrzynie życia duchowego” (angielski tytuł „Bhikkhunī. Buddhism, Sri Lanka, resolution”) odbyła się w Indiach na festiwalu AFC Global Fest, gdzie film zdobył pierwszą nagrodę w kategorii międzynarodowych filmów dokumentalnych.